Günün Sözü :  
 Tüm Köy Halkımızın Ortak Paydası; Birliğin Ve Beraberliğin Sesi Yedibölük Köyü Sitesine Hoşgeldiniz.
Unutmamak ve Unutturmamak Adına

   

YEDİBÖLÜK KÖYÜ

Kapat Anılarla Yedibölük

Kapat Ağıt

Kapat Dedelerimiz

Kapat Etkinliklerimiz

Kapat Folklör Ekibimiz

Kapat Geleneklerimiz

Kapat Köy Haritası

Kapat Köy Mühtarlığı

Kapat Köy Nufusu

Kapat Köy Resimleri

Kapat Köy Slayt

Kapat Köy Tarihi

Kapat Köyümüzün Sanatçıları

Kapat Semtlerimiz

Kapat Soyadlarımız

Kapat Yedibölü Köyü Kültür Merkezi

Kapat Şiran Köyleri

DERNEKLER

Kapat 9.Kamp Resimleri

Kapat Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Kapat Fiesch Resimleri

Kapat Gençliğimiz

Kapat Katilim Formu

Kapat Kuspo Kampi Resimleri

Kapat PROJELERİMİZ

Kapat İsviçre Derneği

SAYAÇ

   Ziyaretçi

   şu An Bağlı

TAKVİM
GAZETE
Site Hakkında Bilgilendirilmek için Gazetemize Katılınız.
Katıl
Çık
1 Katılımcı
EDİTÖRLER KÖŞESİ
Kemal.jpg
Kemal DemirciİNFO
Anılarla Yedibölük - Niyazi Bal Hocanin anisi
NiyaziBal1.pngNiyaziBal1.png

SİFON KÖYÜ

1951-1954 ders yıllarında üç yıl Sifon Köyü'nde idim. Okul yok, ders aracı yok, olanaksızlıklar içinde idim. Ali Koştu'nun ve Gakko Dede'nin evlerini dersane yaptık. Öğrencilerim çalışkandı, 7 mahalleden Çamyurdu Mahallesi'ne toplanıyorlardı. Kış şartları ağırdı, yol uzundu, güçlükler içinde okula kavuşuyorlardı. Taktir ediyordum. Son ders yılında 1953-1954 sağlığım bozuldu, hastalandım, yine de yılmadım. Sifon anılarımı öğrencilerimi hiç unutamıyoırum, kulakları çınlasın, hepsinin gözlerinden öpüyorum.

Aydınlanma ışığımız.
Öğretmenimiz
Niyazi BAL

Kurulum Tarihi : 21/04/2009 @ 19:17
Son Güncelleme : 25/01/2012 @ 08:56
Kategori : Anılarla Yedibölük
Sayfa Oku 9091 defa


Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır     Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır


react.gifBu Makaleye Verilen Cevaplar


Cevap #3 

yapımcı: Bekir 06/12/2010 @ 20:25

Slm

   Yedibölük köyü anıları değince tabiiki köyde yaşayanlar hele yabancı gibi görünüpde halkla iç, içe olan bir insanın anıları daha çok olur. Sitede tarih bölümüne göz attım tarih bölümünde Cumhuriyetin 75. yılında Şiran belgeselinden söz edilmekte o belgeseli hazırlayan benim ve benim adımla bastırıldı. Şiran için bunu yeterli görmedim ikinci belgesel 500 sayfa olarak şu anda basıma hazır halde kısmet olursa bahar aylarında yaptıracaz.

   Yedibölük köyü olarakda tarih, kültür, gelenek, görenek ve, ve veee hele yok olan gelenekler konusunda şu anda çalışmam devam ediyor İşte bu hazırlayacağım belgeselde yedibölük köyü anılarımı da yazacağım umuyorum bu anılar gelecek nesil için, geçmiş nesilin nasıl kaynaştığını, tek ağaç gibi bireysel değil bir orman gibi kardeşçe nasıl yaşadığını anlatır.

   Yine anılarımdan birini sizlerle paylaşacağım ama sözlerde kısıntıya gitmeden aynen duyduğum şekli ile yazacağım umarım bundan rahatsız olmazsınız.

  Bir yaz günü şiran'da gezerken Öğretmen arkadaşlarımdan biri ya senin sifonda tanıdığın çok hadi gidip bana birkaç koyun alalım dedi. Bende peki gideli dedim ve uzatmayalım aşağı kınığa çıktığımız zaman arkadaş sifon deresine yukarı bakıp (Yabu adamlar burada ne yapıyor medeniyetten haberleri varmı dedi. Bende şimdi öğrenirsin dedim doğruca Bana hep oğlum diye hitap eden bende daima analık dediğim doğal kültürün içerisinde hormonsuz olarak yetişmiş aşağı kınıkta Muhtarın annesi Yeter hatuna götürdüm. Arkaddşı diğer arkadaşla yukarı kınığa Ali Rıza'nın yanına gönderdim onda koyunlar varmış ama yukarı kurunun derenin bayırlarda imiş öğretmen arkadaşım kendini dağa, bayıra vurunca..... Ben ..analık çok muhterem bir insandır ona göre dedim sadece bana nasıl şakaya dayanırmı diye sordu. Bnde tam adamı korkma yüklenebildiğin kadar yüklen dedim.

   Arkadaşlar koyunları alıp kapıya geldiler Yeter Hatunda ekmekleri ısıttı deri peyniri çay sofra hazırladı arkadaş yemeden hemen gitmek isteyince Yeterhatun Hocamısın nekırıkısın buraya gelipde yemek yemeden gidenin anasını, avradını ... değince bizim arkadaş değim yerinde ise dayak yemiş gibi dondu peki dedi masaya oturduk. Yeter Hatun hoca kusura bakmazsan sana bir hekiye (Hikâye) anlatacağım değince arkadaş gülümsedi eh anlat bakalım değice Yeter Hatun sze başladı.

  Hoca adamın biri bir suç işlemiş mahkemeye düşmüş yargılanmış ve idam kararı almış hakim adamın yanında oturan karısına sormuş Bak kızım kocanı asacağız birşey istiyormusun. Kadın hakim bey ne isteyim bana boncuk getirsin deyince hakim adama dönmüş karın boncuk istiyor ne dersin.  Adam.. Haim bey ben ne deyim Bizim karının aklı, Hakimin aklı, hekimn aklı, S.....aklı hep bir demiş. Demiş ama bizim arkadaşın bırakın yüzü her tarafı kpkırmızı kulak memelerinden terler akmaya ve lokmalar boğazında düğümlenmeye başlayınca Yeter Hatun  durumu anladı hemen arkasından ye, ye utanmaz hoca ye değince arkadşın gözleri iyice büyüdü ve beni bunun elinden kurtar dercesine yüzüme bakmaya başladı. Hemen arkasından la hoca s...min oğlu iki koyun için dağda taşda ne işin vardı orada kom koyun dolu kaçtane istersen al git dedi ama arkadaşta konuşacak ağız kalmadı kan ter içerisinde bize müsade değince yeter Hatun yok oğlum sen hocanın arkadşı olamazsın baksana ne dedikde utancında yere geçtin şurada ana-oğul sohbet ediyoruz ve ayrıldık...

  Uzun yıllar o arkadaşla karşılaştığımız zaman mendili yoksa ceketi, ceketi yoksa elleri ile terini silmeye başlardı. Ve şunu söylerdim Hey arkadaş o insanlar o dağ başında ne yapıyor diye sorduğumda.. Çeneyi hafif il


Cevap #2 

yapımcı: Bekir_Celep 12/10/2010 @ 19:46

İhtiyarlık başlayınca gençlikteki anılar unutulur derler ama benim Yedibölük köyü anılarımı unutmam mümkün değil.
Yıl 1976 Öğretmeenliğimin ilk yılları bir perşembe günü sıkkavaktan doğru yürüme Kınık mahallesine indim Millet halis amcanın kapısının önünde pazara gitmek için traktör beklemekte. yanlarına yaklaştım kendimi tanıttım.
-Selamınaleyküm
-Aleykümseelam
Komşular ben Törnüklüyüm köyünüze öğretmen olarak yeni atandım. Millette önce bir sessizlik arkasından bir telaş Başladı. Hemen yukarı kınıklı Kamil amcanın oğlu Kemal demirci söze girdi ben gidip rusya sınırında oruracam.
-Neden?
Eh gülo dursun haklı bir insana ün lazım. Ben gelmeden ünüm gelmiş damgalanmışım Ne kurtçu.....
Eh olsun bakalım komşular hele çocukları okula gönderin de sonra buları konuşuruz. Milletin pazarda olması çocukların yabanda veya işinde gücünde olması nedeniyle ilk günüm yalnız olarak geçti ama içimde en küçük bir tereddüt yoktur. Çünkü öğretmenlerim bana okumamışın cahilinden korkma, okumuşun cahilinden kork felsefesini iyi öğretmişlerdi ki; Bunun karşılığnıda yine yedibölükde öğrendim.
Şimdi ismini hatırlayamadığım Orta mahallede bir ihtiyara takılmak istedim. Ya bu dağ başında neden duruyorsun git çocuklar şehirde onlarla beraber yaşasana dediğimde ağarmış bıyıklarının altındaki çatlak dudaklarındaki gülümsemeyi hissettim ve bana aynen şunu söyledi.
-Hoca? Lokman Hekime sormuşlar neden bu dağlarda yaşıyorsun gidip şehirlerde dursana diye. O da şu cevabı vermş.
Şehirin...
Yolu kaldırım dizime yazık
Güzeli çok gözüme yazık
Suyu demirden akıyor,
Benliğime, özüme yazık.
Vay be Sifonun dağının başı okur yazarlığı olmayan cahil diye düşündükleri sadece Atatürk'ün efendi yerine koyduğu köylü....
Hayat dersimi istesin al sana unutaamayacağın kadar manalı bir hayat dersi.
Uatmayalım Köyde öğretmenliğimin ikinci gününde Kemal Demirci komşum beni dacet etti ve sadece kınıklar değil bütün Yedibölük ile beş yıl boyunca zannedersem kapı komşulardan daha yakın komşuluk yaptım. Buradan site aracılığı ile ismini sayamadığım hayattakilere sağlıklar ölenlere Allahdan rahmet diliyorum Bütün öğrencilerimin gözlerinden öpüyorum. Yedibölükten ayrıldktan sonra başka yerlerde öğretmenlik, Müdürlük yaptım inaın aynı hazzı alamadım. Onun için ihtiyarlasam da Yedibölük anılarımı unutmam mümkün değil. Çünkü acamiliğin, cahilliğin anıları. Selamlar

Bekir Celep
Emekli Eğitimci

Cevap #1 

yapımcı: naci 04/07/2009 @ 11:19

hocamıza emeklerinden dolayı çok ama çok teşekkür ediyorum ellerinden öpüyorum


Gımgımın Adı , Halkı ve Bazı Köy Adlarının Tarihi Kaynakları

PİR SULTAN ABDAL
ÜYE GİRİŞİ

Tekrar Giriş Yap
---

Kullanıcı Adı:

Gizli Kodunuz (Şifrenizdir - Kimliğinizle Bağlantılı- Unutmayınız)


 Üye Sayısı 127 üye


Bağlı Kullanıcılar

( Hiçkimse )
ANKET
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
 
Iyi
Daha iyi olabilir
Normal
Olumsuz
Sonuçlar
SPONSOR
GÜNCEL HABER

RSS GÜNCEL HABER
^ Top ^