www.yediboluk.com

http://www.yediboluk.com/

Yedibölük Köyü Kültür Merkezi (Yedibölü Köyü Kültür Merkezi)

Yedibölük Köyü Kültür Merkezi


Yedibölük köyü kültür merkezi bir zorunluluğun, bir ihtiyacın sonucu olmuştur. Takriben 1994 başlarinda köye ilişkin ne yapılabilinir tartışmasından ortaya çıkan bir düşüncedir. Köy halkimizin yoğun yaşadiği İst. kartaldan mezar yerin alınması sorunun gündeme getirildi ve tartişması sonunda mümkünse toplu mezarlık yerin alinmasi Avrupa düzeyinde organize edilmesi tartişmasina parelel olarak gündeme getirildi.
Yoğun göç alan köyümüzün diğer bir sorunu olan köyümüzden meyda gelecek bir ölüm olayinda gurbetteki yakınlarının cenazalarina yetişmeleri sürecindeki zaman kayıbı tartışıldı; Bu tartışmada köyde bir morg ve aş evinin yapilmasi bir zorunluluk olduğu gerceği ile karşi karşiya kalindi.

Gecen 10 sene sonra yani 2005 yılında İsviçre Dernek Genel Kurulunda 15.00.00 Fr. Köye morgün yapılması için aktrilmasi kararı çıkartıldı. Ancak gerek yönetim kurulu, gerek üyeler bu sorunu kavramadığında sorun sürümceden kaldı.

Diğer bir etkende elde bir projenin olmaması sorunu dahada anlaşılmamasına vesile oldu. Sonuçta bu parayı çıkartamadık. Bu sorun hiç gündemde düşmemesine rağmen 2010 yılında daha güçlü bir şekilde yeniden gündeme geldi.
Ancak şimdi ellimizde bir proje haline gelmesi büyük bir avantaj, ve büyük bir kitle desteğı kazanması hepimizi memmün etmiştir.
Bu kültür merkezi köyümüz için bir gurur kanağı ve toplumumuz içinde bir ihtiyactır.
Bu merkez köyümüzü örnek bir köy yapacağından bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
İnancim şudurki geri kalan projemiz ve ruyamiz olan birleşik köy projeside birgün gerçek olur. Bu ruyamızı geliştiren büyüten, katkısunan tüm duyarlı halkimiza, ve Köyümüze sevdalı gençlerimize çok teşekür ediyoruz. Ve sevgilerimiz iletiyoruz..

Kültür merkezimiz şu ihtiyaçlarimiza cavap verecektir

1: Morg cenazamizin yakınlarının uzaktan gelinceye kadar koruması sağliyacaktir. Ayrica çevre köylülerimizin morgumuzdan yaralanmasını sağliyacaktir.

2: Cenazamizi inancimizın gerektırdığı gibi yıkayıp defin işlemlerimizi gönül huzuru içinde kaldirilacaktir

3:Köyümüzün ve inancimizin olmazsa olmazi olan CEM ayini yapilması için cem evimiz olacaktır

4: Dişardan gelen misafirlerimize dinlenme ve yatma olanağı sağliyarak kadin ve erkek misafir odasi olacaktır.

5: Köy ihtiyar heyetinin temsili için Muhtarlık odasi olacaktır.

6::Cenaze ve diğer ihtiyaclarimizi karşılamasi için bir bakal dükeni olacak.

7: Köyümüzün kültürel dokusu ve tarim, elaletlerinde oluşan Köy müzesi odası olacak.

8: Toplantı ve yemek salonumuz olacak. Köy kavehansi şeklindede kulanıla bilinir.

9:Tüm derneklerimiz birleştirecek önümüzdeki süreçte yapılacakların örgütlenmesini sağlıyacak lokalımız olacak.

10: Köy halkımızın çeşıtli konularda eyitimi için kursiyel ve eğitim salonumuz olacak. Gençlerimizin el sanatları becerisini kazanmaları için bir gerekliliktir.

11: Kültür merkez binamizda birde Sağlık ocağımız olacak.

Önerilerimiz.

12: Köyümüzün yer üstü zenginliklerin araştırılması ve kulanılması için yetkili kurumlarla beraber üretim faliyetine geçmek için araştırma birimi kurulmalı.Yedibölük köyünde hayvancılık, tatlı su balığın üretimi, kuşburnu, elma, ceviz gibi vb.Bu olanakların yaratılması için köye dönüşü teşvik edilmeli bunun ön adımlarını atmalıyız.

13:Kültür merkezimiz dernekler üstü bir faliyet olmalı ve tüm köy halkimizi kucaklamalı. Bu faliyet tüm derneklerin desteğini almalı, Ve köyümüz birliğini beraberliğini mütlaka sağlamalı.

14: Kültür merkezimiz bir komisiyonla yola davam etmeli, komisiyon 7 kişiden oluşmalı Hatta mümkünce her mahleden insan içine almalıdır.

Düşünülen üç katlı binanin bizim bu ihtiyacimizi karşiliyacaktır. Elbette çevre düzenlemesi ve parklarda unutulmamalıdır.

Birliğimize ve beraberliğimize vesile olacak olan bu yapının bir komisiyon araciligi ile yönlendirmek zorundayız. Bu faliyetin kalici olması,ve tüm köy halkını kucaklaması için iyi bir kordinayıda sağlamak en temel görevlerimizden biri olarak görülmektedır. 


                                       Yedibölük Köyü Kültür Merkezi Komisiyonu 

                                       Yedibölük Köy Muhtarlığı 

                                        İsviçre Dernek Yönetim Kurulu 

                                         İstanbul Dernek Yönetim Kurulu